Scottish Endurance Riding Club - Grampian Branch     Rides Location Map    Omnibus    SERC Forum

Home
Up
Committee Members
News & Events
Rides Diary
Winter Program
Newsletter Articles
Branch Trophies
Gallery
Newbies
Horse & Rider Profiles
Links
Contact Us
Message Board

SERC Home Page

Web Counter

Last update

15 September 2014

Glen Tanar -  29th, 30th & 31st August 2014

Friday 29th August 2014

Rider First Name Rider Second Name Horse Branch Class Speed (kph) HR Award Distance Awarded Comments
Liz  Booth Istanbul Rio High Tr 9.44 38 Completion 17 Best Presentation
Lorna  Hogg De Marco Gram Pl 9.03 40 Pleasure 17  
Jo McIsaac Summer Time Loth Pl 9.03 34 Pleasure 17  
Carol Potter Rhydypandy Olympic Gold Gram Pl 9.53 44 Pleasure 17  
Matthew   Walker Cumbria Aswad Gram Pl 6.54 44 Elim - OOT 0  
Fiona Thomson Comfy Gram Pl 8.23 50 Pleasure 17  
Suzan  Fowler Tosh Gram Taster 7.85 48 Elim - OOT 0  
Toni Christine  Carvey Rory Gram Pl 8.10 46 Pleasure 17  
Mel Fowler Balmoral Lonach DM Taster 7.85 46 Elim - OOT 0  
Holly  Allan Dayana DM Taster   50 Elim - rider retired 0  
Carol  Henderson Jackson Gram Taster 8.24 48 Taster 0 Best Presentation
Carola  MacCallum PS Silva Sharif Gram Taster 8.24 40 Taster 0  
Lucy  Tait Morafics Morabaa Gram Pl 8.29 40 Pleasure 17  
Lina  Stroh Dutchy Blackthorne DM Pl 8.29 48 Pleasure 17  
Nicola  Lyon Baxter   Taster   44 Elim - rider retired 0  
Lizzy  Thornton Lilly of Lorne Tay Pl     Elim - rider injury 0  

Saturday 30th August 2014

Rider First Name Rider Second Name Horse Branch Class Speed (kph) HR Award Thistle Grading  Distance Awarded Comments
Suzanne  Alexander Drumbreck Knight High 80 CR   46 Elim - rider retired, loop 2   38 wrong route
Joan  Austin Furze Gram 80 CR   46 Elim - rider retired, loop 3   60 DNF
Candy  Cameron Cumbria Sameh High 80 CR 13.91 49 SC1 Silver   80  
Penny  Howard Aryan Gram 80 CR 13.30 48 SC1 Gold GT 80 Best Condition
Frauke  Jurgensen Button-Biting Benjamin Gram 80 CR   50 Elim - Lame RF at VG2   38 wrong route
Lesley  Muirden Meave Loth 80 CR   54 Elim - rider retired, loop 2   38  
Barbara  Peterse Pachinco Gram 80 CR 13.30 54 SC1 Silver   80  
Lorna  Hogg De Marco Gram 30 CR 11.55 48 SC2 Gold   31  
Caroline  Allen THF ZULU Glas 30 CR 10.69 49 SC3 Silver   31  
Karl  Leye Cheyanne Gram 30 CR 10.00 58 Elim - Lame RH   0  
Angela  Long Danny Boy Gram 30 CR 10.00 58 SC3 Bronze   31  
Lisa  Maitland Aztec III Tay 30 CR 11.55 50 SC2 Silver   31  
Jo  McIsaac Summer Time Loth 30 CR 10.69 44 SC3 Gold   31  
Freya  van Midden Durris Indian Spirit Gram 30 CR 10.63 48 SC3 Gold   31  
Liz  Booth Istanbul Rio High 30 CR 10.69 40 SC3 Gold   31 Best Condition
Pat  Dorward Dhabi Gram Tr 10.91 40 Training   20  
Carol  Henderson Jackson Gram Pl 8.39 64 Pleasure   20  
Flora  Macdonald Conchita of Glentruim Gram Pl 8.05 48 Pleasure   20  
Ruth  McMinn Doonies Brogach Gram Pl 8.39 44 Pleasure   20  
Moira  Pickering Eisor Zhaazeer Glas Pl 9.02 40 Pleasure   20  
Yvonne  Thomson Schadow Gram Tr 10.91 40 Training   20 Best Presentation
Debbie  Whyte Pantanamlwg Sambo Gram Pl 8.05 62 Pleasure   20  
Fiona  Stephen Myriewell Brooklynne Gram Pl 9.30 44 Pleasure   20  
Elaine  Donnelly Cleo Glas Pl 9.02 48 Pleasure   20  
Jenna  Humphrey Senetar Gram Pl 9.30 46 Pleasure   20  
Karen  Hassard Tore Glas Taster 9.23 36 Taster   0  
Lucy  Tait Morafics Morabaa Gram Pl 8.38 40 Pleasure   25 Best Presentation
Lina  Stroh Dutchy Blackthorn DM Pl 8.38 47 Pleasure   25  

Sunday 31st August 2014

Rider First Name Rider Second Name Horse Branch Class Speed (kph) HR Award Thistle Grading  Distance Awarded Comments
Jo  McIsaac Summer Time Loth 30 CR 10.48 42 SC3 Gold   33  
Gayle  Marr Selim el Sabok Gram 30 CR 10.59 44 SC3 Gold   33  
Liz Booth Istanbul Rio High 30 CR 10.65 42 SC3 Gold   33 Best Condition
Caroline  Allen THF ZULU Glas Pl 8.86 44 Pleasure   22  
Pat  Dorward Dhabi Gram Pl 10.15 40 Elim - Lame LH   0  
Angela  Long Danny Boy Gram Pl 9.71 61 Pleasure   22  
Sarah  Perkins Romeo Loth Pl 10.23 42 Pleasure   22  
Carol  Potter Rhydypandy Olympic Gold Gram Taster 8.57 50 Taster   0  
Jann  Slack Peggy Sue Gram Pl 9.17 62 Pleasure   22  
Maureen  Smith Strathardle Dunoon Tay Pl   44 Elim - Lame RH   0 Lost shoe
Karen  Hassard Tore Glas Pl 8.86 64 Pleasure   22  
Fiona   Thomson Comfy Gram Pl 9.17 52 Pleasure   22 Best Presentation
David  Tidmarsh Briarpatch May Star High Pl 10.15 48 Pleasure   22  
Annie  Tidmarsh Burwains Fernando High Pl 10.15 44 Pleasure   22  
Toni Christine  Carvey Rory Gram Pl     Elim - Lame LF   0  
Lorna  Hogg De Marco Gram Pl 10.23 46 Pleasure   22  
Jane  Valentine Griffin DM Pl 10.23 50 Pleasure   22  
Carol  Henderson Jackson Gram Taster 9.03 38 Taster   0  
Carola  Maccallum PS Silva Sharif Gram Taster 9.03 56 Taster   0 Best Presentation
Matthew  Walker Cumbria Aswad Gram Pl 9.71 36 Pleasure   22  
Freya  van Midden Durris Indian Spirit Gram Pl 9.57 46 Pleasure   22