Scottish Endurance Riding Club - Grampian Branch     Rides Location Map    Omnibus    SERC Forum

Home
Up
Committee Members
News & Events
Rides Diary
Winter Program
Newsletter Articles
Branch Trophies
Gallery
Newbies
Horse & Rider Profiles
Links
Contact Us
Message Board

SERC Home Page

Web Counter

Last update

15 September 2014

Drumtochty - 5th May 2013

Rider Brch Horse Dist Speed HR SC Rosette Notes/Grading
      Km Km/h        
Bruce, Sheila Tay Al Baraque 50 10.14 48 3 Gold = Best Condition
Price, Nicola Gra Fifi le Bon 50 12.00 51 2 Silver = Best Condition
Dorward, Pat Gra Dhabi 40 11.65 41 2 Gold Best Condition
Marr, Gayle Gra Selim el Sabok 40 11.65 41 2 Gold  
Inkster, Janet Gra Shira Voe of Catlaw 40 10.43 41 3 Gold  
Inkster, Bryan Gra Ricks Rebellion 40 10.43 44 3 Gold BTQ
Long, Angela Gra Danny Boy 40 9.92 55 3 Silver BTQ
Leye, Karl Gra Ryan 40 9.92 49 3 Silver  
Jurgensen, Frauke Gra Button-Biting Benjamin 40 9.92 61 3 Bronze  
Cooper, Gemma Gra Overhall Sharpe Cooper 40 9.92 49 3 Silver  
Taylor, Norman Gra Theetante 30 9.94 54 3 Silver  
Tait, Lucy Gra Morafic's Morabaa 30 9.94 54 3 Silver  
Meyer, Kathryn Gra Starman 30     E Wrong route  
Lomax, Michael Gra Zorro 30 10.65 44 3 Gold Best Condition
Parvin, Arlene Gra Invercrynoch Blue Moon 30 10.91 66 3 Elim - HR  
Parvin, Emma Gra Magic Moonshine 30 11.46 56 2 Silver  
Riach, Valerie NM Bailey 20 9.23 48 Pl Pleasure  
Lee, Mia-Jean   NM Glenvalley Oscar 20 9.23 50 Pl Pleasure  
Bruce, Joyce NM Hoofprint Rio 20 8.00 46 Pl Pleasure  
Marieke Dwaeshuis NM Amira 20 8.00 45 Pl Pleasure  
Hudson, Tracey Tay C.C. Legacy 20 10.17 38 Pl Pleasure  
Hudson, Samantha Tay Solo 20 10.17 42 Pl Pleasure  
Smith, Maureen Tay Strathardle Dunoon 20 10.17 50 Pl Pleasure  
McLeod, Fiona Gra Kitty 20 8.16 54 Pl Pleasure  
Ross, Dot Loth Coco of Caldside 20 10.34 46 Pl Pleasure  
Richardson, Kerry NM Drambuie of Roisbheinn 20 10.62 46 3 Training  
Atkinson, Molly Gra Polar Saracen 20 10.91 44 Pl Pleasure  
Christie, Angela Gra Mirren 20 9.16 44 Pl Pleasure  
Taylor, Sarah Gra Red Cloud Jacob 20 9.16 42 Pl Pleasure Best Condition
Mudie, Hazel Tay Tumble 20 10.17 44 Pl Pleasure  
Robertson, Mary Gra Tilly 20 10.00 68 Pl Elim - HR  
Robertson, Malcolm Gra Diamond Daylight 20 10.00 48 Pl Pleasure  
Lewis, Melanie Tay Hringur fra Skardi 20 8.89 38 Pl Pleasure  
Thomson, Fiona Gra Comfy 20 9.23 50 Pl Pleasure  
Katie Keith Gra Jakhiri 20 10.71 42 Pl Pleasure  
Chilcott, Felice NM Louis 13 6.34 50 OOT Elim  
Law, Viv Gra Pandora 13 6.34 48 OOT Elim  
MacDonald, Flora Gra Conchita of Glentruim 13 8.04 52 Pl Taster  
Whyte, Debbie Gra Pantanamlwg Sambo 13 8.04 50 Pl Elim - Lame LH  
Simpson, Samantha NM Dawn 13 8.04 40 Pl Taster  
Rae, Siobhan NM Celtic Apache 13 8.04 40 Pl Taster  

Thanks to all our helpers:

Ride Organiser: Lynda Keeler

Chief Steward: Leon Stelmach

Marking and De-marking: Lynda Keeler, Sarah Taylor, Angela Christie, Pat Dorward

Caravan to venue: Lynda Keeler

Parking Steward:  Freya van Midden

Admin: Ruth Riddell

Timekeeper: Rob Winmill

Vet: Austin Marr

Vet writer: Lucia Anderson

Competent Person: Jeremy Hopkin

Competent Person Writer: Cloe Christie

Vet Steward: Margaret Gammie

Runner: Charlotte Taylor

Check Points: Raynet

Road Crossings: Helen Hogben and Lesley Foreman

Helper's Lunches: Katie Keith