Scottish Endurance Riding Club - Grampian Branch     Rides Location Map    Omnibus    SERC Forum

Home
Up
Committee Members
News & Events
Rides Diary
Winter Program
Newsletter Articles
Branch Trophies
Gallery
Newbies
Horse & Rider Profiles
Links
Contact Us
Message Board

SERC Home Page

Web Counter

Last update

22 September 2016

 

Bennachie  18th September 2016

Rider Horse Name Branch class kms kms awarded HR Speed (kph) Award Comments
David Tidmarsh Briarpatch May Star High 55 55 55 12.89 SC2 Silver  
Liz Booth Zalah High 33 33 40 12.00 SC2 Gold Best Condition
Sharon Chugg Tino Gram 33 33 48 10.53 SC3 Gold  
Pat Dorward Dhabi Gram 33 0     Elim - lame  
Lorna Hogg Cloughwood Gold Spangle Gram 33 33 45 10.59 SC3 Gold  
Lynda Keeler Sunlights Legacy Gram 33 33 42 10.59 SC3 Gold  
Alasdair Rory Macleod Toys Golden Legacy (Cooper) High 33 33 46 9.52 SC3 Gold  
Mairi Macleod Rocky Ridge High 33 33 48 9.34 Completion  
Dorothy Ralli Myriewell Freya  ( Tia ) Gram 33 33 50 10.59 SC3 Silver  
Alison Saunders Cavatina Gram 33 33 40 10.53 SC3 Gold  
Matthew Walker Cumbria Aswad Gram 33 33 47 10.15 SC3 Gold  
Amanda Nicol Oriel Gram 33 33 52 10.59 SC3 Silver  
Kate MacIver Troy High 33 33 42 10.37 SC3 Gold  
Paula Munro Firefly High 33 33 42 10.37 SC3 Gold  
Jacqueline Walker SJ Psyche B Tay 33 33 48 12.00 SC2 Gold  
Morven Walker Tannasg Psyches Gorgeous Tay 33 33 50 12.00 SC2 Silver  
Anita Gibson Skye High 33 33 46 9.12 Completion  
Monica Foster J.R. of Edinglassie  High 33 0 67 9.04 Elim - HR  
Brenda Burnett Jimmy High 33 0 65 9.66 Elim - HR  
Emma Matheson I'm The Man High 33 33 42 9.66 SC3 Gold  
Anna Armstrong Halymyres Lollipop DM 22 22 46 9.36 Pleasure  
Karl Leye Ryan Gram 22 22 40 8.86 Pleasure  
Angela Long Ravenscairn Sgian Dhu Gram 22 22 62 8.86 Pleasure  
Lianna Bourne Moon Light Mystery (Monster) Glas 22 22 52 9.64 Pleasure  
Bev  Everard Boots Gram 22   48 8.98 Pleasure  
Rebecca Sayers Autumn Gold Gram 22 22 36 9.36 Pleasure Best Presentation
Mel Fowler Balmoral Lonach DM 13 0 54 8.39 Taster  
Pam Smith King Loui  DM 13 0 48 6.90 Elim - lame  
Suzan Fowler Gellifach Cadi Gram 13 0 46 8.39 Taster  
Sharon Ennis Strathorn Edward DM 13 0 43 7.16 Elim - OOT  
Jaclyn Skinner Kirsty Gram 13 0 50 6.90 Elim - OOT  
Emily  Walton Miss Millie DM 13 0 42 7.16 Elim - OOT  
Hilary Purvis Olympus Star DM 13 0 45 9.29 Taster Best Presentation
Shuna Mardon Gaia ll DM 13 0 46 9.29 Taster  
Alison Rees Alcheringa Archie DM 13 0 50 8.39 Taster  
Sally Smith Sean of Inverdarroch Gram 13 0 44 8.39 Taster  

 

Volunteers  
Route/Ride Organisers Carola MacCallum & Clive Pollitt
Chief Steward Ruth Riddell
Marking/demarking Carola, Solveig, Clive, Joan Austin, Maureen & Matt Walker
Parking Carola & Ruth
Admin Arlene Parvin & Donna Hemmings
Timekeepers Kathy Meyer & Sue Kilgour
Vet Writer Fiona Stephen
Pleasure Comp Pers Marlene Arthur
Comp Pers Writer Maureen Walker
Runners Katy Parvin
Checkpoints Raynet
Check at top of hill Penny Howard
Lunches Dot Ralli