Scottish Endurance Riding Club - Grampian Branch     Rides Location Map    Omnibus    SERC Forum

Home
Up
Committee Members
News & Events
Rides Diary
Winter Program
Newsletter Articles
Branch Trophies
Gallery
Newbies
Horse & Rider Profiles
Links
Contact Us
Message Board

SERC Home Page

Web Counter

Last update

15 September 2014

Bennachie - June 6, 2004                                           Officials & Helpers

Rider

Brch

Horse

MPH

HR

SC

Rosette

/placing

Notes/Grading

53.4 miles ER

Clive Pollitt

Gram

Mac

7.03

58

2

1st

GT I

Arlene Parvin

Gram

Rodeo Goldrush

 

Elim

Lame at VG1

Lynda Keeler

Gram

La Rouge

6.86

54

3

2nd

Best Condition

40.9 miles CTR

Penny Howard

Gram

Azzouz

8.55

46

1

Gold

STQ Best Condition

30.2 miles CTR

Shuna Mardon

Gram

Jahmel

 

Elim

Lame at VG1

Carlene Quinn

Gram

Swap-a-Sock

6.81

44

3

Gold

Lorna Hogg

Gram

De Marco

6.92

43

3

Gold

Yvonne Thomson

Gram

Schadow

6.92

44

3

Gold

Best Condition

23.2 miles CTR

Graham Howard

Gram

Tayman of Craignetherty

6.69

50

3

Silver

Marlene Arthur

Gram

Staffords Free Enterprise

5.80

47

C

Completion

Mileage

Janice Thomson

Gram

Staffords Free Passage

5.80

52

C

Completion

Mileage

Anne Short

Loth

Scotch Hale Bopp

6.66

47

3

Gold

Audrey Clarke

High

Gabanat

6.50

58

3

Bronze

BTQ

Jill Tomlinson

Tay

Kizzy

5.04

40

 

Elim

Too slow

Heather Duncan

Gram

McDonald of Wynford

6.16

80

3

Elim

HR

Sean Mardon

Gram

Omar

7.65

42

2

Gold

Best Condition

Nickie Groat

Gram

Sombra Deora

7.61

46

2

Gold

Lizzie Thornton

Gram

Tara of Ballyknock

6.16

62

3

Elim

Lame at Finish

15 miles Pleasure

Mandy Craik

Gram

Whitehaugh Pippa

5.96

38

Pl

Pleasure

Best Condition

Glenda Reid

Non

Jazz

4.81

OOT

Elim

Fiona Gillespie

Gram

Kitty

4.81

OOT

Elim

Linda Taylor

Gram

Ideal Defiance

5.66

Pl

Pleasure

Gillian Gunn

Gram

Nazlah

5.66

46

Pl

Pleasure

Carol Henderson

Gram

Arran Dancer

5.96

Pl

Pleasure

Gundula Sharman

Gram

Yrsa

4.55

48

OOT

Elim

Jeremy Sharman

Non

Runa

4.55

OOT

Elim

Eileen Stuart

Gram

Cameron of Wrestlaw

4.13

OOT

Elim

Rachael Gourlay

Non

Holmhead Highland Monarch

4.13

OOT

Elim

Elaine Wafer

Gram

Erne O' Parrock Pride

5.14

Pl

Pleasure

Jill Pomeroy

Gram

Mr Rusty

4.86

48

OOT

Elim

Linette Cormack

Gram

Scenovia

5.20

Pl

Pleasure

Elizabeth Smith

Non

Chesney

4.59

OOT

Elim

Alison Smith

Non

Solo

4.59

OOT

Elim

Jackie Levon

Gram

Buzz Lightyear

5.73

Pl

Pleasure

Officials & Helpers

Ride Organiser Ruth Riddell
Route Planner Clive Pollitt
Route Marking/De-Marking

Clive Pollitt

Penny Howard

Sean Mardon

Graham Howard

Lorna Hogg

Shuna Mardon

Ruth McMinn

Heather Duncan

Lizzy Thornton

Chief Steward Nicky Groat
Admin

Heather Smith

Jacqueline Ironside

Farriers

Kenny Playle

Bob Tanner

Vet Steward Ruth McMinn
Vet Writers Joan Austin

Rosemary Ashton

Vets Abi Wilde

Anna Storz

Traffic/Tack Check David Clucas
Timekeeper Robert Keeler
Raynet

Dave Wemyss

Peter Thomson

Jim Butler

Carl Andersz

Results

Ruth Riddell

Heather Smith 

Helpers Lunches Ruth McMinn

 Top